به دنبال اخبار استخدام شدن هکر معروف جیلبریک Comex, توسط اپل، خیلی‌‌ها در جامعه این اتفاق را پایان کار هکر‌های جیلبریک می‌دانستند. اپل می‌خواهد تا ثابت کند که از همه زرنگ تر است. “اگه نمیتونی‌ با او مقابله کنی استخدامش کن”

با انتشار iOS 5 تا پائیز امسال، بازی موش و گربه بین اپل و تیم هکر‌های جیلبریک به پایان نخواهد رسید. این تازه شروع بازیست…

اپل به تازگی دو سازنده ی جیلبریک معروف را استخدام کرده است . در ابتدا Peter Hajas که سازنده ی برنامه ای‌ برای iOS به نام MobileNotifier بود. کار این برنامه ایجاد قسمتی‌ به نام Notifications و یا همان اطلاعیه‌ها بود که به طرز خلاقانه‌ای ساخته شده بود.در حالی‌ که Hajas ارتباطی‌ با کار جیلبریکر ها نداشت اما یکی‌ از بزرگان این جامعه بحساب می آمد.

چند روز قبل ما خبر استخدام شدن Nicholas Allegra ملقب به Comex توسط شرکت اپل را به شما اطلاع دادیم. بر خلاف Comex, Peter Hajas یکی‌ از مهم‌ترین و فعال‌ترین مهره‌ها در جامعه جیلبریک بود.او بیشتر به دلیل ساخت برنامه ای‌ مبتنی‌ بر وب Jailbreakme که برنامه برای جیلبریک کردن آی پد، آی فون و آی پاد بدون نیاز به وصل کردن به کامپیوتر بود معروف شد.

پرونده ی کاری Comex به تازگی توسط خبرگزاری Forbes برسی‌ شد و کار وی بر روی Jailbreakme با کار تولیدکنندگان Stuxnet که سیستم های هسته ای را هدف قرار می دهد٬ مقایسه شد.

به عنوان یکی‌ از بهترین و بزرگ‌ترین در جامعه ی جیلبریک، رفتن و شروع به کار شدن Comex در شرکت اپل یک ضربه ی بسیار بزرگ برای جیلبریکرها در سراسر جهان بود. اما این موضوع به هیچ وجه به معنی‌ پایان کار جیلبریک نیست.

۲ گروه اصلی‌ در امر هک iOS وجود دارند که گروه‌های iPhone Dev و Chronic-Dev میباشند. گروه Dev مسئول تولید ابزار جیلبریک از قبیل RedSn0w و PwnageTool و گروه Chronic-Dev با برنامه و یا ابزاری مانند GreenPois0n شناخته میشود. گروه Chronic-Dev از زمان عرضه iOS ۴.۲.۱ از تولید جیلبریک تازه تر خودداری کرده است. اما هر دو گروه Dev و Chronic-Dev آماده برای ادامه دادن کار خود در عرصه ی iOS هستند.

Jushua Hill ملقب به P0sixninja, یک هکر برجسته و لیدر گروه Chronic-Dev است. او در Twitter خود گفت که گروه Chronic-Dev فقط برای ماندن در این عرصه اینجا نیست بلکه در حال اضافه کردن هکر هایی با استعداد بسیار بالا به فهرست خود می‌باشد.


مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .


بله، از دست دادن Comex یک ضربه ی بزرگ برای جامعه ی جیلبریک بود.

اگر شما به وب سایت گروه Chronic-Dev نگاه کنید ، ۹ نفر از هکر‌های چیره دست به صورت رسمی‌ جدا از گروه هستند. گروه Dev هم اکنون ۱۰ عضو رسمی‌ دارد.در دنیای جیلبریک تعدادی هکر مستقل هم، مانند iH8Snow( نوجوان مبتکر تولید مجموعه ابزار جیلبریک با کاربرد وسیع برای ویندوز به نام Sn0wbreeze می‌باشد) هم وجود دارند. همچنین خیلی‌ آدم‌های بی‌ نام و نشان هستند که کمک میکنند تا وجود جیلبریک امکان پذیر گردد .

لیست وسیع امکانات جدید iOS ۵ نشان میدهد که اپل برخی‌ از ویژگی‌‌های جدیدش، برگرفته از جامعه ی جیلبریک و الهام گرفته از برنامه های جیلبریکی می‌باشد زیرا خیلی‌ از امکانات جدید iOS ۵ قبلاً با وجود جیلبریک امکان پذیر بوده و اپل از قدیم معروف به کپی‌ و استفاده کردن از نو آوری و امکانات جدید جامعه جیلبریک برای iOS خود بوده است.

نمونه‌هایی‌ از تداوم نو آوری‌های جیلبریک در iOS ۵ را می‌توان در لیست بی‌ عیب “مرکز اطلاع رسانی شخص ثالث ویجتز” (third Party Notification Center Widgets) مشاهده نمود که هم‌اکنون در نمونه آزمایشی‌ iOS ۵ توسط جامعه جیلبریک ایجاد و به نمایش گذاشته شده است. هنوز زود است که اپل مسیر را برای تولید نرم افزارهای شخص ثالث iOS ۵ باز کند اما طبق معمول، جامعه جیلبریک، مسیر را برای پیروی دیگران هموار کرده است.

iOS ۵ به هیچ وجه خط پایان جیلبریک کردن نیست. Jay Freeman ملقب به `Saurik` که صاحب برنامه ی “cydia” است هیچ تصمیمی برای قطع نمودن تولید و برنامه نویسی برنامه ی Cydia ندارد. هکر‌ها روز به روز در حال نشان دادن علاقه ی بیشتر به جیلبریک کردن هستند و گروه Dev و Chronic-Dev متعهد شده اند تا کشفیات جدیدی در مورد iOS پیدا و آنها را منتشر کنند.

زمانی‌ که Steve Jobs از سمت مدیر عاملی اپل کناره گیری کرد ، گروه Dev برای خدا حافظی با استیو جاب این گونه نوشت:

باحال‌ترین گربه. ما تعقیب شدن را دوست داشتیم! موفق باشی‌، Steve. امضا(جامعه جهانی‌ جیلبریک و خدمت رسان به اپل)

حال که Steve رفته است، گرچه بازی موش و گربه مثل قبل نخواهد بود اما مطمئناً ادامه خواهد یافت